021-71745000

هوشمند سازی ساختمان شامل چه مواردیست؟

هوشمند سازی ميتواند در برگيرنده تمام تجهیزات الکتریکی, مکانيکی و حفاظتی ساختمان باشد. این تجهیزات شامل سیستم های گرمایش، سرمایش، تهویه مطبوع، آسانسور، نيروگاه برق اضطراری، پله برقی، کنترل روشنایی، دوربين مدار بسته، اعلام و اطفای حریق، کنترل تردد و … هستند.
سیستم مدیریت ساختمان، عموماً در مشاعات کاربرد دارد و در موتور خانه متمرکز بوده و امکان کنترل را در این فضا مهیا می کند، در این سیستم تمام کنترل ها در اختیار اپراتور حرفه ای قرار دارد.

سوالات متداول مرتبط

جهت اطلاع رسانی و هماهنگی بین قسمت های مختلف در اماکنی همچون بیمارستان ها و مراکز بهداشتی، دانشگاه ها و مراکز آموزشی، کارخانجات و انبارها، فرودگاه ها، اماکن عمومی، هتل ها، مراکز تفریحی، فروشگاه های زنجیزه ای و … به سیتمی کارامد جهت پیچینگ و اطلاع رسانی عمومی با هدف صدا رسانی به بخش های مختلف یک ساختمان یا مجتمع بزرگ (Public Address System) نیاز است. این سیستم میتواند برای فراخواندن افراد، پخش موسیقی و رادیو، پخش هشدارهای صوتی در مواقع ضروری، اطلاع رسانی و به طور کلی ایجاد سهولت در کنترل و مدیریت اماکن استفاده گردد.

این اصلاح مخفف Back Ground Music در محیط های عمومی مانند مراکز تجاری خرید و فروش با زون بندی ها و کاربری های مختلف مهیا می نماید تا در هر زون یک صدا یا موزیک مستقل در یک رنج صدایی محدود پخش شود.

اصطلاح فوق مخفف عبارت Public Addresss & Voice Alarm به معنی تجهیزات صوتی هشدار و آدرس دهنده می باشد که عمده آن هدایت و کنترل افراد در زمان بحران در ساختمان های پرخطر و پر تعدد مانند بیمارستان ها، ایستگاه های شهری، بنادر و فرودگاه ها می باشد.

شناسایی و تشخیص محل دقیق آتش سوزی یا حریق همواره از نگرانی ها و دغدغه های اصلی کاربران بوده است و سیستم اعلام حریق آدرس پذیر جهت برطرف سازی این چالش، بهترین انتخاب است. از ویژگی های بارز این سیستم قابلیت انتخاب یک آدرس واحد برای هر تجهیز است و با استفاده از کنترل پنل مرکزی می توان برای هر دتکتور یک اسم واحد انتخاب کرد .در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر آنالوگ، آشکارساز ها همواره در حالت فعال قرار دارند و هر سیگنالی که از سمت کنترل پنل مرکزی ارسال می شود را دریافت کرده و به آن واکنش نشان می دهد. این آشکارساز ها داده ها را به عنوان سیگنال ورودی در اختیار ریزپردازنده های تابلوی کنترل مرکزی قرار می دهند و در صورت بروز حریق و یا خطا، پنل مرکزی تغییر وضعیت ایجاد شده را شناسایی و محل دقیق آتش سوزی و یا خطا را نشان می دهد. علاوه بر این با استفاده از این سیستم می توان دقیقاً عاملی را که حریق را شناسایی کرده را تعیین و مکان دقیق آتش سوزی یا خطا را تشخیص داد و هشداردهنده هایی که مربوط به آن مکان می باشد فعال نمود.

سیستم اعلام حريق، به مجموعه‌اي از قطعات الکترونيکي گفته مي‌شود که وظيفه تشخیص حريق را بر عهده دارند. سيستم های اعلام حريق در انواع ساختمان های اداری، صنعتی و مسکونی و… به کار برده می شوند تا خسارت هاي ناشي از حريق را به حداقل برسانند و همچنين براي اطلاع رسانی به ساکنين ساختمان در مواقع اضطراری و خطر که امکان بروز حريق وود دارید از اين سيستم ها استفاده مي شود تا حدالامکان از تلفات جاني جلوگيري شود. این سیستم شامل تجهیزاتی نظیر دتکتور دود، حرارت، شعله و گاز است که برای تشخیص زود هنگام حریق و اعلام هشدار از طریق آژیرها و فلشرها استفاده می شود. طراحی، اجرا و استفاده صحیح از این سیستم، میتواند از بسیاری از خطرات جانی و مالی جلوگیری به عمل آورد.

امروزه با هدف مدیریت مصرف انرژی و همچنین استفاده بهینه از سیستم مدیریت هوشمند ساختمان BMS، در بسیاری از ساختمان‌های مدرن از‌ سیستم‌های استفاده می شود که تمامی اجزای آن به طور یکپارچه و هماهنگ تجمیع و کار میکنند. نتیجه این عکل کاهش هزینه‌ مصرف انرژی و اثرات مخرب زیست‌محیطی است . ساختمان‌های هوشمند، خدمات ساختمانی مفیدی نظیر مدیریت سیستم های گرمایشی و سرمایشی، تهویه مطبوع، کنترل سیستم روشنایی، سیستم حفاظتی و امنیتی و … را با کمترین هزینه و اثرات مخرب محیطی در ساختمان فراهم می آورند.

استفاده از این سیستم بطور معمول در ادارات دولتی، مراکز تجاری، بیمارستان‌ها و ساختمان های بلند مرتبه ،.…معمول است.

تهویه مطبوع رسیدن به شرایط استاندارد کیفیت هوا، دما، رطوبت و فشار است. تهویه مطبوع به معنای انجام عملیات روی هواست تا بتوان شرایط ایده آلی را درمحیط موردنظر برای انجام کارهای روتین و روزمره در انواح محیط ها به صورتی راحت و آسوده فراهم نمود.
یک سیستم مناسب تهویه با هدف کنترل دما، رطوبت و کیفیت هوای ساختمان ایجاد می‌شود و هدف از کنترل این پارامترها ایجاد یک فضای راحت است که بتوان در آن به امور شخصی و همچنین کار پرداخت. شرایطی را که تهویه مطبوع باید در داخل محل زندگی فراهم نماید و برای انسان لذت بخش و مطلوب است دمای 22 درجه‌ی سانتی‌گراد و رطوبت 50%می‌باشد.
سیستم‌های تهویه مطبوع را به اختصار (Heating, Ventilation and Air Conditioning) HVAC می‌نامند.

Heating, ventilation, and air conditioning به مجموعه ای از تجهیزات اطلاق می شود که وظیفه تامین سرمایش ، گرمایش و تهویه مطبوع را در انواع ساختمانها بعهده دارد به صورتی که شرایط راحتی و آسایش را برای ساکنان مهیا سازد.

در این سیستم با استفاده از تجهیزات حسگر شامل سنسورها المان هایی از جمله دما، رطوبت، فشار و کیفیت هوا و… حس می گردد و با استفاده از این ورودی ها براساس سناریوی کنترل سیستم سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع از طریق کنترلر، فرمان هایی به تجهیزات خروجی از جمله شیرهای کنترل، محرک های الکتریکی دمپر و شیرهای کنترل و .. جهت تغییر و ایجاد ست پوینت موردنظر ارسال می گردد.